W zależności od wieku pacjentki stosujemy różne metody diagnostyczne.

Ultrasonografia
Do 35 roku życia badaniem z wyboru jest ultrasonografia. Ultrasonografia pozwala nam w sposób szybki i w większości przypadków jednoznaczny wyjaśnić charakter wyczuwalnych zmian oraz przyczynę dolegliwości. Do badania USG nie jest potrzebne żadne przygotowanie pacjentki.

Mammografia
Powyżej 35 roku życia badaniem z wyboru jest mammografia. Mammografię wykonujemy w pierwszych 10 dniach cyklu . W zależności od budowy piersi mammografia jest badaniem wystarczającym dla pełnej diagnostyki . W części przypadków konieczne jest wykonanie badań dodatkowych po mammografii np. Zdjęć celowanych, powiększonych, USG piersi oraz różnego rodzaju biopsję. O konieczności wykonania badań dodatkowych decyduje radiolog.

Mammografia jest badaniem bezpiecznym - dawka promieniowania jest minimalna, a jednocześnie najbardziej skutecznym w diagnostyce wczesnych symptomów raka piersi. Badanie może być trochę nieprzyjemne oraz bolesne. Jednak korzyści płynące z badania wielokrotnie przewyższają te niedogodności. Mam tu na myśli zarówno korzyści bezwzględne wynikające z wczesnego wykrycia choroby co daje prawie 100% szansę wyleczenia. Jak i korzyści względne trudne do ocenienia tj. spokój psychiczny kiedy możemy jednoznacznie wykluczyć chorobę lub potwierdzić łagodny charakter zmiany.

W naszym zakładzie wykonuje się praktycznie dwa rodzaje mammografii tj. mammografia diagnostyczna u pacjentek z wyczuwalnymi zmianami oraz u pacjentek celem oceny zmian wcześniej wykrytych. W przypadku mammografii diagnostycznej o wyniku pacjentka jest informowana najczęściej zaraz po badaniu.
Mammografia profilaktyczna inaczej skriningowa u pacjentek bez żadnych dolegliwości. Celem skriningu jest wykrycie najwczesniejszych postaci raka u pacjentek bezobjawowych. W przypadku mammografii skriningowej badanie jest oceniane przez dwóch lekarzy radiologów niezależnie od siebie. Powoduje to, że wynik badania jest po kilku dniach. Wyniki wydawane są w formie opisowej lub w przypadku mammografii skriningowej w postaci informacji o wykluczeniu choroby nowotworowej.

Biopsje
W niektórych przypadkach celem potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie biopsji. W naszym zakładzie wykonujemy najczęściej biopsje cienkoigłową. Jest to badanie bezbolesne, nie wymaga przygotowania. Lekarz pod kontrola USG wykonuje cienką igłą nakłucia zmiany i pobiera komórki do badania pod mikroskopem. Wynik oceny prepartu otrzymujemy po kilku dniach.

Birads
Coraz częściej spotkają Panie w wynikach opis w skali BIRADS od 0 do 5. Jest to skala oceny zmian występujących w piersiach określająca stopień ryzyka choroby nowotworowej. Celem skali BIRADS jest ujednolicenie opisów badań,łatwość prowadzenia baz danych. Jak i standaryzacja zaleceń postępowania z pacjentkami.

Kategoria 0- wymaga dalszych badań celem określenia kategorii tzw. diagnostyka nie zakończona
Kategoria 1- mammografia prawidłowa
Kategoria 2- zmiana łagodna
Kategoria 3- zmiana prawdopodobnie łagodna
Kategoria 4- zmiana podejrzana
Kategoria 5- zmiana o wysokim prawdopodobieństwie raka


Chociaż skala BIRADS służy głównie do komunikowania się pomiędzy lekarzami przedstawiłem ją, ponieważ wiem jak wiele niepokoju budzą u Pań te niezrozumiałe cyferki. Osobiście staram się żeby wyniki opuszczające nasze pracownie były zawsze jednoznaczne i czytelne dla pacjentek.
Kontakt:
<1. Zakład Radiologii w Poznaniu
ul. Za Groblą 3/4
61-860 Poznań

Telefoniczna rejestracja oraz informacja:
(61) 222 37 37
(od 08:00 do 18:00)

2. Zakład Radiologii
ul. Bukowska 17/1C
62-065 Grodzisk Wielkopolski

Telefoniczna rejestracja oraz informacja:
(61) 448 13 84
(od 9:00 do 17:00)

E-mail: info@largo-mammografia.pl

Strona główna O nas Diagnostyka piersi Badania jamy brzusznej Nasza oferta Galeria Aktualności Kontakt
Realizacja: Dpl Agency
|Polityka Prywatności|